Vrijedni sastojci za njegu kože
U našem asortimanu imamo široku paletu baznih biljnih ulja.
Najčešće tražena prirodna ulja iz našeg asortimana su ulja:
- Argana (INCI naziv: Argania Spinosa Kernel Oil; CAS: 223747-87-3/299184-75-1)
- Avokada (INCI naziv: Persea Gratissima Oil; CAS: 8024-32-6)
- Badema (INCI naziv: Prunus Amygdalus Dulcis Oil; CAS: 8007-69-0)
- Crnog kima (INCI naziv: Nigella Sativa Seed Oil; CAS: 90064-32-7)
- Jojobe (INCI naziv: Simmondsia Chinensis Seed Oil; CAS; 90045-98-0)
- Kokosa (INCI naziv: Cocos Nucifera Oil; CAS: 8001-31-8)
- Lješnjaka (INCI naziv: Corylus Avellana (Hazel) Seed Oil; CAS: 84012-21-5)
- Makadamije (INCI naziv: Macadamia Ternifolia Seed Oil; CAS: 128497-20-1; 129811-19-4)
- Marelice (INCI naziv: Prunus Armeniaca Kernel Oil; CAS: 68650-44-2/72869-69-3)
- Noćurka (INCI naziv: Oenothera Biennis Oil; CAS: 90028-66-3)
- Ricinusa (INCI naziv: Ricinus Communis Seed Oil; CAS: 8001-79-4)
Ujedno, u mogućnosti smo ponuditi i mnoga druga prirodna ulja na upit, tako i neka vrlo cijenjena i egzotična kao npr.:
- Baobaba (INCI naziv: Adansonia Digitata Seed Oil; CAS: 91745-12-9)
- Boražine (INCI naziv: Borago Officinalis Seed Extract; CAS: 84012-16-8)
- Chia sjemenki (INCI naziv: Salvia Hispanica Seed Oil; CAS: 93384-40-8)
- Crnog ribiza (INCI naziv: Ribes Nigrum; CAS: 97676-19-2)
- Kukui (INCI naziv: Aleurites Moluccana; CAS: 8015-80-3)
- Kupine (INCI naziv: Rubus Fructiosus (Blackberry) Seed Oil; CAS: 84787-69-9)
- Nara (INCI naziv: Punica Granatum; CAS: 84961-57-9)
- Pamuka (INCI naziv: Gossypium Herbaceum Seed Oil; CAS: 8001-29-4)
- Šafranike (INCI naziv: Carthamus Tinctorius Seed Oil; CAS: 8001-23-8)
- Tamanu (INCI naziv: Calophyllum Inophyllum Seed Oil; CAS: 68956-68-3/2411-48-25-4)
- Trputaste lisičine (INCI naziv: Echium Plantagineum Seed 99,85% & Tocopherols (0,15%); CAS: 85681-87-4 & 1406-18-4)
- i razna druga ulja na upit…
Bazna ulja, ovisno o vrsti uzgoja, mogu nastati iz konvencionalnog, organskog ili „fair trade“ načina proizvodnje.
Prema načinu dobivanja, dijelimo ih na dvije osnovne vrste:
- hladno prešana (tiještena, djevičanska, nerafinirana ulja)
- rafinirana
HLADNO PREŠANA (TIJEŠTENA) BAZNA BILJNA ULJA
Prešanje je mehanički postupak pri kojem se primjenjuje velika sila ili opterećenje na određeni materijal ili u ovom slučaju na plodove ili sjemenje biljaka. U hrvatskom jeziku koristi se i izraz „tiješnjenje“. Metodom prešanja ili tiješnjenja se iz sjemenki ili plodova biljaka cijedi ulje. Hladno prešanje je proces prešanja u kojem se biomasa obrađuje bez postupak prethodnog zagrijavanja. U tom dijelu se postavlja pitanje do koje temperature obrade se smatra da je ulje hladno prešano. Odgovor na takav upit su Europske norme kojima je definirana granice temperatura za pojedine vrste biljnih ulja. Hladno prešana ulja su u načelu skuplja jer se prilikom obrade biomasa ne zagrijava, a samim time je i prinos biljnog ulja manji.
RAFINIRANA BAZNA BILJNA ULJA
Rafiniranje se odnosi na proces kojim se iz biljnih ulja uklanjaju štetne tvari za ljudski organizam kao što su pesticidi, slobodne masne kiseline, metali i vode koji utječu na to da se ulja brže kvare. Proces rafiniranja čini rafinirana ulja stabilnijima te im produžava rok uporabe. Uslijed procesa rafiniranja može doći do uklanjanja dijela ljekovitih molekula iz biljnih ulja, kao što su skvalena, vitamini E kompleksa i sterola, no to se prema potrebi može dodati naknadno sintetskim putem. Mogu se primjenjivati i neki dodatni postupci prerade kao što su izbjeljivanje, deodoriziranje i drugi.
U našem asortimanu imamo i macerate biljnih ulja koji se dobivaju potapanjem određenih biljaka u ulje s ciljem što dužeg očuvanja ekstrakta bilja sa svim njegovim ljekovitim i njegujućim svojstvima.
Pakiranja baznih ulja dostupna su u staklenim bocama od 500 mm ili 1 l, kanistrima raznih zapremnina, bačvama od 200 l ili IBC kontejnerima od 1.000 l.
Karakteristike nekih od najtraženijih ulja:
- Ulje argana, koje se naziva i marokansko ulje, ekstrahira se iz jezgre ploda stabla argana (Argania spinosa). Ovo divlje, bodljikavo drvo, s nadimkom i „drvo života“, raste isključivo u jugozapadnom Maroku. Stablo argana može narasti i osam do deset metara, a može živjeti i do dvjesto godina. Proces dobivanja ulja iz jezgre ploda argana je dugotrajan i težak. Arganovi oraščići se beru, razbijaju kamenom i melju. Dobivena smeđa pasta (amlou) se ručno gnječi kako bi se dobilo ulje. Za jednu litru arganovog ulja potrebno je oko 100 kg svježih plodova. Arganovo ulje sadrži vrlo visoke količine nezasićenih masnih kiselina, uključujući i linoleinsku kiselinu, koja štiti i regenerira kožu. Masne kiseline također stimuliraju međustaničnu oksigenaciju, koja pomaže u vraćanju osnovne ravnoteže vode i lipida u hidrolipidnom sloju kože. Na taj se način sprečava sušenje kože i gubitak elasticiteta, što znači sprečavanje nastanka bora, te koža postaje mekša i zategnutija.
- Ulje avokada se dobiva višestrukim procesom. Zreli plodovi se peru, otkoštavaju te im se odstranjuje kora, a pulpa se preša u pastu sličnu guacamoleu. Ona se zatim centrifugira kako bi se ulje odvojilo od pulpe. Jedno je to od ulja koje vrlo lako prolazi kroz kožu, ali zbog fitosterola (i vjerojatno lecitina) ostavlja zaista poseban osjećaj mekoće kože. Kao i bademovo ulje, dobro je za sve tipove kože. Smatra se kako su upravo fitosteroli avokada, te djelomično i vitamini, odgovorni za povoljni utjecaj na kožu. Sastav masnih kiselina čini ga njegujućim. U njemu dominira oleinska kiselina, ali ulje zna sadržavati i palmitoleinsku kiselinu. Ne sadrži je u toj mjeri kao makadamija, ali dovoljno da pomaže zreloj koži kojoj palmitoleinska kiselina nedostaje. Ulje avokada je bogato nutrijentima bitnim za zdravlje naše kože. Pri tom mislimo na vitamine A i E, snažne antioksidanse, vitamine D i C, kao i vitamine B-kompleksa. Takav specifičan sastav i koncentracija vitamina čine ga iznimno otpornim na oksidaciju na svjetlu ili zraku, a ujedno je vrlo značajno u borbi protiv slobodnih radikala i prijevremenog starenja kože.
- Ulje badema i njegova njegujuća i blagotvorna svojstva su u mediteranskim zemljama poznata još od antičkih vremena, a njegova primjena je univerzalna. Koristi se za cjelokupnu njegu tijela, ali i u prehrani. Bademovo ulje je iznimno bogato biljnim bjelančevinama, vitaminima A, B1, B2 te vitaminom E. Pogodno je za njegu suhe i osjetljive kože, perutave kože, zatim za njegu slabe kose i noktiju. Nezaobilazno je bazno ulje za masažu, a primjenjuje se i u aromaterapiji.
- Ulje jezgre marelice popularno je zbog visokog udjela masnih kiselina te vitamina E i A, a osim u kozmetici, ovo se ulje tradicionalno koristilo u prehrani zbog bademastog okusa. Iznimno je lagano i nježno ulje koje se brzo upija te je vrlo ugodno za kožu. Slično bademovom ulju, žute je boje i orašastog mirisa.
- Ulje jojobe je biljno ulje dobiveno tiještenjem sjemenki ili orašastih plodova biljke jojobe koja može narasti i do 15 metara u visinu. Sjemenke su u prosjeku veličine zrna kave. Ulje jojobe se od ostalih ulja razlikuje po tome što se ubraja u tekuće voskove. Sastoji se od zasićenih masnih kiselina i alkohola. Ulje jojobe sadrži mnoge važne nutrijente kao što su vitamin E, kompleks vitamina B, minerale silicija, bakra, kroma, cinka te joda. Njegova primjena je veoma široka, no glavne prednosti su one koje se odnose na kožu i kosu. Ulje jojobe je stabilno i ne kvari se pri povišenim temperaturama.
Svi artikli koje nudimo su ispitani i odobreni od strane analitičkih laboratorija proizvođača te prema potrebi i od akreditiranih neovisnih laboratorija.
U Radinu prepoznajemo jedinstvene zahtjeve naših kupaca te im omogućujemo praćenje suvremenih tržišnih trendova i stručnu tehničku podršku u suradnji s proizvođačima, a u skladu s time i razvoj novih te unapređenje postojećih formulacija.