Parafinsko ulje (INCI: Paraffinum Liquidum; CAS: 8042-47-5) je mineralno ulje i nusproizvod destilacije nafte. Po sastavu, parafinsko ulje čine tekući zasićeni ugljikovodici. Dobiva se iz nekih frakcija vakuumske destilacije ostatka nakon atmosferske destilacije nafte. Parafinsko ulje je neutralna, viskozna tekućina bez boje, okusa i mirisa, koje se uglavnom sastoji od težih alkana. Nije topljiv u vodi i poznato je da ima malu reaktivnost.
U našem asortimanu imamo više vrsta parafinskih ulja, a glavna im je razlika u gustoći i viskozitetu pa se tako i za razne namjene koriste ulja različitih navedenih karakteristika.
Farmaceutsko parafinsko ulje koje imamo u našem asortimanu u potpunosti je u skladu sa zahtjevima Međunarodnih farmakopeja (EP, BP, USP, DAB, FUI).
Parafinsko ulje ima najširu primjenu u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, a koristi ga se i u prehrambenoj industriji te u proizvodnji polimera.
Ima veliku hidratantnu i antiseptičku sposobnost i može imati antibakterijsko djelovanje na površini kože. Na koži stvara nepropusni film, te na taj način hidratizira kožu i zadržava vlagu u koži.
U proizvodnji kozmetičkih preparata najčešće se koristi u sredstvima za zaštitu od suncu, preparatima za kosu i sl.
U farmaceutskoj industriji služi kao podloga za ljekovite masti i kreme, balzame protiv bolova, zaštitne kreme i meleme.
Jedna od najpoznatijih medicinskih upotreba parafinskog ulja je njegovo korištenje kao laksativa protiv zatvora i tvrde stolice.
Primjenjuje se i u vinogradarstvu za brtvljenje plutajućih poklopaca uspravnih cilindričnih spremnika za skladištenje vina ili soka, za podmazivanje rotirajućih dijelova strojeva i opreme hrane te svugdje gdje se zahtjeva bezopasnost za zdravlje.
Skladištenje: parafinsko ulje treba držati na mjestu gdje nema posebnih mirisa jer brzo upija miris i okus ostalih proizvoda, posebno ako se radi o nekom aromatičnom proizvodu.
Parafinska ulja, prema tarifnom broju spadaju u posebnu kategoriju otpada, za koju je, u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i Pravilnikom o gospodarenju otpadnim uljima, propisana visina naknade koju proizvođač/uvoznik/unosnik plaća Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a kao naknadu za zbrinjavanje otpada u trenutku kada mazivo ulje postane otpad.
Radin d.o.o., kao unosnik/uvoznik mazivih ulja koje stavlja na tržište Republike Hrvatske, preuzima obvezu plaćanja naknade na uvoz svježih mazivih ulja u Republiku Hrvatsku.
Uvezena ili proizvedena maziva ulja, koja se ugrađuju u nova ulja ili drugi proizvod, nakon čega ne nastaje otpad, oslobođena su od plaćanja naknade, što se dokazuje izjavom krajnjih korisnika (naših kupaca) o namjeri uporabe mazivog ulja.
Svi artikli koje nudimo su ispitani i odobreni od strane analitičkih laboratorija proizvođača te prema potrebi i od akreditiranih neovisnih laboratorija.
U Radinu prepoznajemo jedinstvene zahtjeve naših kupaca te im omogućujemo praćenje suvremenih tržišnih trendova i stručnu tehničku podršku u suradnji s proizvođačima, a u skladu s time i razvoj novih te unapređenje postojećih formulacija.