U našem asortimanu eteričnih (esencijalnih) ulja nudimo čitav niz artikala za osmišljavanje formulacija i proizvodnju farmaceutskih i kozmetičkih preparata. Svi su proizvodi dostupni u raznim veličinama i vrstama pakiranja. Eterična ulja u našoj ponudi su isključivo prirodnog porijekla, proizvedena od najkvalitetnijih sastojaka. Kupcima esencijalnih ulja vrlo je bitna dokazana sljedivost s potpunom pratećom dokumentacijom, a istu osiguravamo za sve artikle iz našeg asortimana.
U ponudi imamo više od 500 vrsta eteričnih ulja, a najčešće tražena su:
Eterična ulja su prirodna ulja koja se obično dobivaju destilacijom vodenom parom ili tiještenjem. Nakon destilacije ili tiještenja, mogu se primijeniti i dodatni načini obrade npr. procesi uklanjanja vode ili pročišćavanja. Imaju karakterističan miris biljke iz koje se ekstrahiraju. Eterična ulja također dolaze iz konvencionalnog ili iz ekološkog uzgoja. Istoimena eterična ulja iz različitih podneblja mogu imati značajno različite karakteristike pa time i primjenu.
Eterična ulja imaju poseban status među biljnim ekstraktima, najvjerojatnije zbog činjenice da su oduvijek bila “kraljevski” ekstrakti biljaka – iz vrlo velikih količina biljnog materijala nastaje tek mala količina esencijalnog ulja. Za dobivanje kilograma eteričnog ulja ponekad je dovoljno “samo“ stotinjak kilograma biljnog materijala, a ponekad se radi o tonama, npr. za kilogram eteričnog ulja ruže u prosjeku potrebno preko četiri tone latica ruže.
Eterična ulja su većinom tekuća na sobnoj temperaturi, ali postoje i iznimke. Tako eterično ulje ruže, zbog prisustva prirodnog biljnog parafina, postaje krutina na temperaturi ispod 20 °C. Drugi primjer je eterično ulje omana (Inula helenium) koje je krutina i tali se tek na povišenoj temperaturi. Većina eteričnih ulja je slabo viskozna - manje viskozna od biljnih ulja u svakom slučaju i manje gustoće od vode (relativna gustoća manja je od 1) te stoga plivaju na površini vode. Druga su pak vrlo viskozna, poput eteričnih ulja vetivera i pačulija.
Sva eterična ulja moraju biti botanički i kemijski definirana:
Vrlo mali broj ulja se može koristiti nerazrijeđen na koži. U većini slučajeva razrijedit će se (otopiti) u biljnim uljima kako bi se izbjegla iritacija kože ili će se u preporučenim koncentracijama koristiti u proizvodnji krema, melema i sličnih farmaceutskih i kozmetičkih pripravaka. Najčešće se koriste ulja koja relativno lako prodiru u kožu, poput makadamije, kukui ulja, marelice, lješnjaka i badema.
Vrlo mali broj ulja se može koristiti nerazrijeđen na koži. U većini slučajeva razrijedit će se u biljnim uljima, ili će se u preporučenim koncentracijama koristiti u proizvodnji krema, melema i sličnih farmaceutskih i kozmetičkih pripravaka. Kako bi se izbjegla iritacija kože, eterična ulja se uglavnom otapaju (razblažuju) u biljnim uljima. Najčešće se koriste ulja koja relativno lako prodiru u kožu, poput makadamije, kukui ulja, marelice, lješnjaka i badema.
Obavezna popratna dokumentacija za svako eterično ulje treba sadržavati:
Dodatna prateća dokumentacija koju možemo pribaviti:
Svi artikli koje nudimo su ispitani i odobreni od strane analitičkih laboratorija proizvođača te prema potrebi i od akreditiranih neovisnih laboratorija.
U Radinu prepoznajemo jedinstvene zahtjeve naših kupaca te im omogućujemo praćenje suvremenih tržišnih trendova i stručnu tehničku podršku u suradnji s proizvođačima, a u skladu s time i razvoj novih te unapređenje postojećih formulacija.