U asortimanu kozmetičkih sirovina imamo izbor prirodnih voskova, od koji se za proizvodnju kozmetičkih preparata najčešće koriste pčelinji te potom kandelila i karnauba vosak.
Vosak je tvar visoke viskoznosti, različita kemijskoga sastava i podrijetla, ali strogo definiranih fizikalnih, mehaničkih i preradbenih svojstava, prema kojima se voskom smatra tvar koja je grubo do finokristalična, kruta i lomljiva, na 20 °C mekana i gnjecava, slabo prozirna, može se polirati, a na temperaturi višoj od 40 °C bez razgradnje prelazi u niskoviskoznu talinu. Nerastvorljiv je u vodi.
PČELINJI VOSAK (INCI: Beeswax; CAS: 8012-89-3 ili CAS: 8006-40-4) je prirodni vosak koji izlučuju pčele i od njega grade saće. Na temperaturi iznad 65°C pčelinji vosak postaje tekuć.
Postoje dvije komercijalne varijante:
Pčelinji vosak jedan je od prvih voskova koji se koristio u prirodnoj kozmetici, još u vrijeme stare Grčke. Najkorišteniji je vosak u kozmetičkoj industriji, a glavni razlozi su njegova bolja topivost na nižim temperaturama i lagano miješanje u formulacijama s biljnim uljima. Kao kozmetička sirovina, pčelinji vosak se koristi za izradu preparata za njegu usana, lica i tijela u obliku balzama, ruževa za usne, krema, melema i losiona te u formi sapuna. Široku primjenu ima i u farmaceutskoj industriji. Još uvijek se koristi i u izradi svijeća.
Glavna svojstva zbog kojih je bitan u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji:
KANDELILA VOSAK (Euphorbia Cerifera, Candelilla Wax, E902; CAS: 8006-44-8)
Prirodni je biljni vosak dobiven iz mlječike biljke Candelilla, malog grma sa zelenim stabljikama bez listova, koja pretežno raste u područjima sjevernog Meksika i jugozapadnog dijela SAD-a. Kako bi se zaštitila od gubitka vode u suhim klimatskim uvjetima, ova biljka izlučuju zaštitni sloj voska. Vosak se dobiva na način da se biljka reže i potapa u proključalu vodu koja sadrži sumpornu kiselinu te se potom skida naslaga dobivena na površini. Žućkaste je do smeđe boje, lomljiva krutina, na visokim temperaturama i aromatičnog mirisa koji podsjeća na pčelinji vosak.
U kozmetičkoj industriji kandelila vosak se najčešće koristi u zaštitnim emulzijama i regeneratorima, a zbog toga što pojačava prijanjanje često se koristi u maskarama, ruževima za usne te zaštitnim kremama za lice. Kosi daje više sjaja, čvrstoću te olakšava češljanje.
U prehrambenoj industriji njime se omataju gumeni bomboni, orašasti plodovi, zrna kave, grickalice i čokolada kako bi se spriječilo međusobno lijepljenje. Njime se premazuje voće, npr. citrusno, jabuke, dinje ili kruške kako bi dulje ostalo svježe (E902).
KARNAUBA VOSAK (Copernicia Cerifera, Carnauba Wax, E903; CAS: 8015-86-9)
Najtvrđi je komercijalni biljni vosak dobiven iz listova palme Karnaube (Copernicia Cerifera), biljke koja je podrijetlom i uzgaja se samo u sjeveroistočnom Brazilu, a naziva se još i brazilskim voskom i palminim voskom. Štiti listove palme od gubitka vode. Nakon žetve, na suncu osušeni listovi se mehanički obrađuju kako bi se vosak odvojio od lista. Vosak se dalje prerađuje i prečišćava. U boji se razlikuje od prljavo žute do smeđe, zelene ili bijele, sjajan. Vrlo je čvrst i tvrd, amorfan, blagog mirisa, topiv u alkoholu, netopiv u vodi.
Karnauba vosak vrlo je čest kozmetički sastojak. Stvara zaštitni sloj koji kožu čuva od gubitka vlage i vanjskih utjecaja, naročito UV zraka. Zbog svoje vrlo visoke točke topivosti uglavnom se koristi u proizvodima otpornim na toplinu, kao što su ruževi za usne, kajal olovke, olovke za obrve i usnice kao i za maskare. Sprječava da se kozmetički proizvodi lijepe te daje osjećaj suhoće.
U emulzijama za kožu daje otpornost na vodu, štiti i stvara lagani film na koži. Pomoću ovog voska, u proizvodima za njegu, kosa dobiva volumen i čvrstoću. Njime se također može premazivati voće kako bi dulje ostalo svježe (E903).
Među sintetskim voskovima važni su poliolefinski i neki kopolimerni voskovi.
Rabe za izradbu svijeća, voštanoga papira, voštanih otisaka, voštanih figura, modela, laštila za poliranje, za impregnaciju drva (podovi, namještaj), u restauratorskim radovima, kozmetičkim proizvodima te za zaštitu od korozije. Neki umjetni materijali poput silikonskog voska imaju slične osobine i također se smatraju voskovima.
Osim najraširenije uporabe u kozmetičkoj industriji, voskovi se koriste i u ostalim industrijama i područjima:
Svi artikli koje nudimo su ispitani i odobreni od strane analitičkih laboratorija proizvođača te prema potrebi i od akreditiranih neovisnih laboratorija.
Radinu prepoznajemo jedinstvene zahtjeve naših kupaca te im omogućujemo praćenje suvremenih tržišnih trendova i stručnu tehničku podršku u suradnji s proizvođačima, a u skladu s time i razvoj novih te unapređenje postojećih formulacija.